10 października 2010

radość, radość ach to ty ;)

Pięknie jest dawać komuś zwykły uśmiech. Bez żadnej głębszej przyczyny, ot tak. To takie łatwe - po prostu się uśmiechnąć. Dzięki uśmiechowi zmieniają się najbardziej zatwardziałe serca, najbardziej zadziorne dzieciaki, które dzięki uśmiechowi nie są łobuzami, a stają się aniołkami, które chcą się przytulić, chcą być po prostu kochane. I pięknie jest zobaczyć ich uśmiech.
Wspaniale jest ofiarować komuś, bezimiennie, bezinteresownie czas. Po prostu. Chociażby zbierając dla potrzebujących żywność, czy stojąc z puszką Fundacji Trzeciego Tysiąclecia.To tak niewiele, w zasadzie nic. Dzięki tym chwilom, dzięki wielkiej ofiarności ludzi otrzymałam od nich sporą dawkę szczęścia. Ubogaciłam się tym przeżyciem, tą życzliwością. Takich ludzkich porywów serca nie widzi się na co dzień. Widząc i doświadczając tej dobroci w dniu dzisiejszym wiem, że cudownie by było robić takie akcje częściej. Chociażby w życiu prywatnym, na co dzień. Wyjść spod twardej skorupy człowieka zajętego tylko sobą, uśmiechać się do ludzi, bez większego powodu, dzielić się swoją radością. Jeśli ktoś poprosi o pomoc w pracy, szkole, domu, ofiarować siebie, choć drobną część. Starsza pani zagaduje w tramwaju, nie zbywać jej z oburzeniem, ale ofiarować jej ten krótki czas, wysłuchując, często właśnie to się najbardziej liczy, odpowiadając do zobaczenia na pożegnanie.

Piękne jest też to, że nie każdy starszy człowiek mówi o młodzieży źle. Dobrze jest usłyszeć, że w nas młodych ktoś pokłada nadzieję, że ktoś dziękuje Bogu za nas, ludzi młodych. To naprawdę motywuje do rozwoju własnego, do rozwoju społeczeństwa, do chęci większego wkładu we wszystko, co się robi.

10 komentarzy:

 1. Uśmiech jest łatwy i trudny, jednocześnie. Łatwy, gdyż każdy może go ofiarować bratu, czy siostrze. Ale trudny, bo nie każdego lubimy, nie do każdego żywimy identyczną sympatię. Dlatego też uśmiech ma taką moc. I cieszy niesłychanie!
  Ktoś mądry powiedział, że uśmiech wędruje daleko, więc pozdrawiam z Gliwic.
  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. "zgaś podły uśmiech ludzi złych" śpiewał kiedyś Krajewski. Czy łatwo zgasić taki uśmiech, albo zamienić go na inny, prawdziwy jeśli serce robaczywe? Gdyby to takie proste było, świat na pewno wyglądałby inaczej.
  Całe szczęście że nie wszyscy dorośli spisali nas już na straty. :) Z drugiej strony robimy sporo, żeby częściej widzieli nas z tej ciemniejszej strony. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. to, że robimy sporo, by nas spisać na straty mogli, nie oznacza, że mamy się nie starać tę opinię stale zmieniać na lepszą ;) I ja myślę, że najważniejszym w tym wszystkim jest takie życzliwe podejście do ludzi, by rzeczywiście było widać w nas dobro, wynikające z natury, a nie z chęci zagrabienia sobie czegokolwiek. Pozdrawiam.

  I bardzo gorąco dziękuję za pozdrowienia i uśmiech z Gliwic, odwzajemniam, naturalnie;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Staraj się ...staraj :) Tak się mi wydaje, że trochę w Tobie tej życzliwości jest ... przynajmniej ja tego doświadczałem ...;)!
  Co ja mówię!! DOŚWIADCZAM :)

  OdpowiedzUsuń
 5. dziękuję za bardzo miłe słowa O.M-ie ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. "ważne sa tylko te dni których jeszcze nie znamy" wlasnie to po przeczytaniu twojego blogu przyszło mi na myśl. umiech jest cudowna rzeczą jaką możemy ofiarowac obcą nam osobę a może właśnie ten uśmiech komuś pomoże w trudzi codziennych spraw.

  OdpowiedzUsuń
 7. Co prawda, ja nie miałem okazji się wczoraj dorzucić, bo jakby trochę unieruchomiony w domu byłem... Ale piękne jest dawanie. Zawsze bardziej to lubiłem, niż branie - choć jest to jakby nielogiczne, prawda?

  Co do starszych ludzi i podróżowania - cóż, ja mam z soboty wrażenia okropne. Ja wiem - czasami młodzi są niekulturalni, bo zajmują miejsca siedzące, jak staruszkowie stoją ledwo. Fakt. Ale to, jak się zachowują starsi ludzi, z jakich głupich powodów wszczynają awantury i psioczą na siebie nawzajem, na młodych... Jakaś tragedia. Jechaliśmy niecałe pół godziny, a myślałem że kilka tych osób wyrzucę przez okno, byle by tylko przestali się awanturować...

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy taka dobra, to jeszcze nie wiem, ale za życzenia dziękuję!
  ;-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Małe, a cieszy :) Dużo uśmiechu na co dzień! :) Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Prawda, uśmiech może nieraz zmienić cały dzień, zbudować. Dobrze dzielić się uśmiechem :)

  OdpowiedzUsuń

Jeśli już kliknąłeś w tą magiczną ikonkę, napisz proszę, to, co przychodzi Ci na myśl po przeczytaniu. Nie reklamuj swoich blogów, nie pisz komentarzy w stylu: fajny blog itp. Dziękuję. Autorka bloga.